صندوق حمایت توسعه بخش کشاورزی در شهرستان طبس راه اندازی شد

مجموعه: اخبار صندوق, اخبار ویژه تعداد بازدید: 873
صندوق حمایت توسعه بخش کشاورزی در شهرستان طبس راه اندازی شد

طبس – خبرگزاری مهر: با حضور قائم مقام مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی کشور هشتاد و چهارمین صندوق توسعه بخش کشاورزی کشور در طبس راه اندازی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، قائم مقام مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی  در مراسم افتتاح این صندوق  گفت : شرکت مادر تخصصی صندوق توسعه کشاورزی به نمایندگی از دولت و وزرات جهاد کشاورزی متولی توسعه کمی و کیفی صندوقهای غیر دولتی حمایت از توسعه بخش کشاورزی در کشور است.

عوض علیزاده مقدم افزود: این شرکت در چارچوب برنامه ریزی هایی که بعمل اورده قرار است درچارچوب یک نظام شبکه ای درهمه شهرستانهای کشور صندوقهای توسعه بخش کشاورزی را ایجاد کند که درحال حاضر این شبکه در استان خراسان جنوبی ، سمنان و تهران کامل شده و امروز صندوق شهرستان طبس سی و ششمین صندوق شهرستانی و هشتادو چهارمین صندوق کشوری است که راه اندازی شده است.

علیزاده  با بیان اینکه مجموعه سرمایه صندوقها بالغ بر ۵۸۰ میلیارد رسیده است؛ اظهارکرد: استان خراسان جنوبی با مجموعه ۱۴صندوق بالغ بر ۳۹٫۵ میلیارد تومان سرمایه دارد که در کشور بعد از استان خوزستان رتبه دوم کشور  را کسب کرده است.

وی تصریح کرد: نکته حایز توجه برایند حضور و مشارکت مجموعه مدیریتی استان خراسان جنوبی است که این استان علی رغم اینکه حدود یک درصد کل تولید بخش کشاورزی کشور سهم دارد ؛ مجموعه سرمایه صندوقهای تشکیل شده در استان خراسان جنوبی حدود هفت درصد کل سرمایه صندوقهای تشکیل شده درکشور است .

قائم مقام مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: استان خراسان جنوبی با ارزش تولید بالغ بر یک هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان باید به سمتی برود که براساس نرخ جاری امروز سرمایه صندوقهای استان به ۳۰۰ میلیارد تومان برسد .

وی نکته پایه ای و اساسی  را حضور جدی و مشارکت اساسی و پایدار احاد تولیدکنندگان و بهره برداران بخش کشاورزی در عرصه دانست که بتوانند در مقطع تشکیل که حضور موثری داشته اند در مقطع مدیریت و اداره این صندوق به عنوان یک زیرساختی که بتواند همه مسائل توسعه کشاورزی استان را در یک چارچوب غیر دولتی سامان بدهد حضور فعال داشته باشند.

فعالیت ۱۴ صندوق توسعه بخش کشاورزی در خراسان جنوبی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی نیز در این مراسم با بیان اینکه ۱۴ صندوق بخش کشاورزی در استان فعال است، گفت: از این تعداد یک صندوق استانی، ۱۱ صندوق شهرستانی و دو صندوق زنان روستایی است.

 وی تصریح کرد: میزان اعتبار موجود در این صندوقها تاکنون ۳۹٫۵ میلیارد تومان است .

وی با بیان اینکه صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی طبس در حال حاضر با یک میلیاردو ۳۰ میلیون تومان راه اندازی شده است، بیان داشت: امیدواریم تشکلها و کشاورزان بتوانند بخشی از نیازهای تسهیلاتی خود را از محل این صندوق تامین کنند.

وی افزود: خودکفایی مالی و ایجاد تشکلهای توانمند در توانمندسازی کشاورزی و کشاورزان نقش بسیار مهمی دارند.

صندوق حمایت از بخش کشاورزی بدون سهم دولت در طبس راه اندازی شده است

محمود اسدی مدیر جهاد کشاورزی طبس نیز در ابتدای این مراسم گزارشی از وضعیت موجود کشاورزی شهرستان ارائه نمود و گفت: درحال حاضر ۵۷ محصول زراعی در شهرستان طبس وجود دارد که هفت هزار نفر بهره بردار این بخش هستند.

وی افزود : میزان تولیدات بخش کشاورزی شهرستان طبس  ۱۵۰ هزار تن است که ۱۹ درصد میزان تولیدات استان را به خود اختصاص داده اند این درحالی است که تنها ۶٫۵ درصد سطح زیرکشت استان به طبس اختصاص دارد.

مدیر جهاد کشاورزی طبس تصریح کرد : بعد از الحاق طبس به استان خراسان جنوبی راه اندازی صندوق توسعه بخش کشاورزی در اولیوت کاری این اداره درطبس قرار گرفته است.

اسدی تاکید کرد: برای اولین بار در سطح کشور بدون سهم دولت صندوق حمایت از بخش کشاورزی در طبس راه اندازی شده است که یک افتخار محسوب می شود.

وی افزود شناسایی هفت هزار بهره بردار از ۳۱۰ روستا انجام شده که تاکنون ۲۱۳ نفر در صندوق عضو شده اند.

تاسیس صندوق توسعه گامی جهت رفع مشکلات کشاورزان

احمد طالبیان مقدم فرماندار طبس نیز در سخنانی گفت: طبس شهری است که به شهر نخل و نرگش و مرکباتش شهرت دارد و کشاورزان این شهرستان کویری در اب و هوای ۵۰ درجه تابستان مشول به کار کشاورزی هستند که کشاورزانی سخت کوش را میتوان در این خطه ی کویری یافت.

معاون استاندار تصریح کرد: تاسیس صندوق توسعه بخش کشاورزی گامی بلند در جهت رفع برخی مشکلات کشاورزان است و حمایت بیشتر مسئولین و کشاورزان را می طلبد.

فرماندار ویژه طبس بیان کرد: محور شریانی کشور یعنی کشاورزی باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد که حمایت از این حوزه در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی بسیار مهم است.

امام جمعه طبس نیز ضمن تشکر از مسئولین و کشاورزان در راستای راه اندازی این صندوق گفت: اقتصاد مقاومتی اقتصاد ریاضتی نیست و درصف مقدم اجرای این اصل بزرگانی درجهاد کشاورزی هستند که در امر تولید نقشی بسیار مهم و ارزنده ایفا می کنند.

حجت الاسلام مهاجریان افزود: اقتصاد مقاومتی روحیه ای جهادی می طلبد و و این روحیه امروز در سینه های مسئولین و کشاورزان ایرانی دمیده شده و احداث صندوق حمایت از بحش کشاورزی در همین راستا می باشد.

وی تصریح کرد: درکشاورزی هرچه حضور مردم و سرمایه بیشتر باشد بهتر میتوان کار مفید انجام داد.


منب: خبرگزاری مهر (منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۲۲)